Epilog

beta

Epilog

Pewien polski filozof orzekł kiedyś, że słońce stoi w miejscu, a wszystkie inne planety krążą wokół niej. Wbrew powszechnemu ówczesnym przekonaniu o centralnym położeniu słońca udało mu się przekonać cały świat o słuszności swoich poglądów i zdobyć międzynarodową sławę.

Fakt ten jednak nie był długo akceptowany, a zanim to się stało musiało minąć sporo czasu. Wielu uczonych nie mogło pozwolić sobie na zmianę sposobu myślenia o ówczesnym wyglądzie kosmosów zwłaszcza mając na koncie wiele dzieł naukowych opartych na geocentryzmie.

Warte odnotowania jest to, że zarówno geocentryczny jak i późniejszy heliocentryczny model są jedynie zbliżonym obrazem tego jak planety oddziałują na siebie, a mimo to oba sprawdzają się w dzisiejszych zastosowaniach.

W rzeczywistości ruchy planet są o wiele bardziej skomplikowane przez co jedyną metodą estymacji przybliżonego położenia są modele komputerowe.

Nie mniej jednak problemy te prowokowały wiele rozmów i rozważań filozoficznych, a ich wkład w dzisiejszą naukę jest nieoceniony. Pokazują nam one jak ograniczony jest ludzki umysł i na jak wiele sposobów można rozpatrywać codzienne zjawiska.

W tym blogu będziesz miał okazję do przypatrzenia się na różne problemy natury filozoficznej i społecznej z różnych stron, a inny punkt widzenia pozwoli Ci zapoznać się z ciekawymi kwestiami na które do tej pory nie zwracałeś uwagi.

Zapraszam do umieszczania w komentarzach pomysłów na tematy które wydają Ci się interesujące i mogą być ciekawą kontynuacją serii. Zapraszam też do śledzenia bloga. Wkrótce pojawią się dodatkowe informacje na temat tego jak w prosty i przyjemny sposób można dostawać informacje o nowych wpisach.

Serdecznie zapraszam

Rafał Kobel